Użytkowanie pakietu li-ion to bardzo dobry pomysł dający wiele korzyści. Oprócz zasilania układów elektronicznych ma on jeszcze kilka zalet, o których dowiesz się w tym artykule. Opiszemy też, jak taki pakiet jest skonstruowany.

Zalety pakietu li-ion

Jedną z wielu zalet pakietu li-ion jest jego moc, którą najlepiej porównać do pakietów NiHM. Przechodząc do konkretów, pakiet jonowo-litowy jest w stanie zapewnić sprzętom elektronicznym około  3.7v, podczas gdy pakiet NiHM zaledwie 1.2v.  

Co więcej, pakiet li-ion jest zdecydowanie mniejszy, lżejszy, a jego ładowanie nie zajmuje zbyt wiele cennego czasu. Warto też wyjaśnić tutaj gestię efektu pamięciowego, którym straszą nas fani elektroniki na forach internetowych. Chodzi tutaj o sytuację, w której akumulator rozładowuje się minimalnie np. do 30%, nigdy do 0%, przez co użytkownik może korzystać jedynie z 70% baterii. To mit, na który nie warto zwracać uwagi. Akumulator można bowiem ładować w dowolnym momencie, bez ryzyka utraty jego pełnych możliwości.

Budowa pakietu, czyli na co zwrócić uwagę

Wiesz już, jakie korzyści płyną z konstrukcji pakietu li-ion, teraz czas zabrać się do projektowania i budowy własnego akumulatora. Baterie do konstrukcji  możesz kupić w internecie lub popytać na forach wśród osób, które demontują swoje laptopy czy inne urządzenia elektroniczne.

Baterie zdobyte? A więc teraz należy określić dwa najważniejsze parametry ogniwa: pojemność wraz z maksymalnym prądem rozładowania. Gdy to zrobisz, zastanów się, ile ogniw powinien mieć Twój akumulator, żeby nie zostały one nadmiernie obciążone. Gwarancją tego, że Twoja konstrukcja będzie trwała jest niebudowanie go tak, by prąd na jedno ogniwo przekraczał 2-4A w przypadku standardowych ogniw, a 5-6A dla ogniw wysoko prądowych.

Ładowanie z głową

Pakiet skonstruowany. Należy teraz zadbać o niego tak, żeby posłużył Ci, jak najdłużej. Kluczowe będzie więc ładowanie oraz przechowywanie pakietu w należyty sposób. Przede wszystkim, nie zostawiaj go na słońcu, lecz w zacienionym i chłodnym miejscu. To sprawi, że nie dojdzie do samozniszczenia się akumulatora. Zwróć też uwagę na czas ładowania, żeby przypadkiem nie przeładować pakietu. Nie przerywaj też czasu ładowania, jeżeli naprawdę nie musisz. Stosując się do tych kilku rad, z pewnością Twój pakiet przetrwa w dobrym stanie znacznie dłużej.

Joomla SEF URLs by Artio