Akumulatory Ni-Mh - jak ładować?

Chociaż obecnie coraz popularniejsze są baterie li ion, akumulatory Ni-MH nadal są powszechnie używane np. w zabawkach, latarkach, pilotach czy zegarach. Z pewnością długo jeszcze z nich nie zrezygnujemy, dlatego warto wiedzieć, jak je prawidłowo ładować.

Akumulatory Ni-Mh w pigułce

Akumulator Ni-MH to nic innego jak akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy. Jego katodą jest płytka niklowa, a anodą stop metali, który podczas ładowania wydziela wodór. Wówczas dochodzi do reakcji i powstaje wodorek metalu. Warto wiedzieć, że te baterie nie zawierają szkodliwych toksyn takich, jak kadm.

Charakteryzuje je stosunkowo szybki czas samorozładowania, a co za tym idzie – niezbyt długa żywotność, jednak ich zaletą jest fakt, że osiągają większą gęstość energii. Ciekawostką jest, że znalazły one szerokie zastosowanie w produkcji samochodów hybrydowych. Teraz przejdźmy do gestii kluczowej, a mianowicie, jak ładować te pożyteczne akumulatory, żeby posłużyły jak najdłużej.

Ładowanie baterii z głową

Mamy do wyboru dwa rodzaje ładowarek do akumulatorów Ni-Mh. Absolutnym klasykiem jest ładowarka z wtyczką, w której prąd jest stały i zwykle jest to 300-500mAh. Wówczas z reguły nie istnieje możliwości jego zmiany, dlatego długość ładowania się baterii będzie zależeć od jej pojemności oraz stanu naładowania. Weźmy za przykład sytuację, gdy akumulator jest całkowicie wyładowany.

Żeby obliczyć czas, w jakim będzie się ładował, trzeba podzielić jego pojemność nominalną przez prąd ładowania ładowarki, który sprawdzisz go na tabliczce znamionowej. Tak więc pakiet, którego pojemność wynosi 3000mAh, i ładowarka o prądzie stałym 500mAh da nam czas ładowania sześciu godzin. Jednak mimo to, nadal nie mamy całkowitej pewności, że proces ładowania dobiegł końca, co jest problematyczne, jeśli chcemy zachować akumulator w najlepszej kondycji.

Dobrze więc wybrać taką ładowarkę, która sygnalizuje nam, kiedy bateria jest gotowa do pracy i jak długo będzie trwał proces ładowania. Niestety żadna z tych ładowarek nie posiada funkcji rozładowania, która dałaby pewność, że akumulator jest ładowany od zera, a to bardzo pomogłoby w kompleksowym dbaniu o tego typu baterie.

Joomla SEF URLs by Artio