Poznaj najpopularniejsze rodzaje akumulatorów bateryjnych!

NiCd, Li-Ion, NiMH… Co oznaczają te skróty? Poznaj najpopularniejsze rodzaje akumulatorów bateryjnych, stosowane w polskim przemyśle elektronicznym!

Czym jest akumulator elektryczny?

Akumulator elektryczny (inaczej ogniwo wtórne) to rodzaj ogniwa, które może być ładowane prądem elektrycznym i stosowane wielokrotnie. Tego typu bateria gromadzi energię, a następnie ją uwalnia dzięki temu, że w jej obrębie zachodzą odwracalne reakcje chemiczne. O ile ładowanie to proces, który wymaga wymuszenia i przepływu prądu, o tyle już praca takiego ogniwa i uwalnianie energii jest procesem samorzutnym.

Jakie wyróżniamy rodzaje akumulatorów? Które z nich są najpopularniejsze?

Na polskim rynku dostępne są 4 rodzaje ogniw wtórnych. Należą do nich akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion), niklowo-wodorkowe (NiMH), niklowo-kadmowe (NiCd) oraz akumulatory ołowiowo-kwasowe (SLA). Czym się od siebie różnią poszczególne typy? Który z nich jest najpopularniejszy?

Akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion)

Akumulator litowo-jonowy to ogniwo złożone z katody tlenkowo-kobaltowej, a konkretnie LiCoO2 oraz węgla porowatego (który pełni funkcję anody). W przypadku tej baterii elektrolit stanowią sole litowe, a napięcie wynosi 3,6 V. Ładowanie takiej baterii jest możliwe dzięki temu, że sole litowe cechują się wysoką rozpuszczalnością i pod wpływem przyłożonego napięcia zewnętrznego jony litu przemieszczają się pomiędzy elektrodami. Co wyróżnia ten typ akumulatora? Przede wszystkim jego wysoka pojemność oraz wygodna obsługa. Baterie litowo-jonowe są pozbawione tzw. efektu pamięciowego i mogą być ładowane w dowolnym momencie, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu popularnych urządzeniach elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, przenośne komputery, pojazdy elektroniczne oraz narzędzia.

Akumulatory niklowo-wodorkowe (NiMH)

Kolejny typ ogniwa to akumulator niklowo-wodorkowy. Rolę elektrolitu w ogniwie niklowo-wodorkowym pełni wodorotlenek potasu (KOH). Napięcie takiej baterii wynosi około 1,2 V, a zbudowana jest z katody niklowej i anody będącej stopem wielu różnych metali (takich jak na przykład chrom, aluminium oraz mangan). Baterie niklowo-wodorkowe mają stosunkowo dużą pojemność, ale ich żywotność jest ograniczona. Podobnie, jak baterie litowo-jonowe, akumulatory tego typu są pozbawione efektu pamięciowego. Tego typu akumulatory mogą być używane w temperaturze od -10 stopni Celsjusza do około 40 stopni, a ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie zawierają szkodliwego kadmu.

Akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd)

Rolę katody w bateriach niklowo-kadmowych pełni wodorotlenek niklu, a anoda jest zbudowana z kadmu. Napięcie takiego ogniwa wynosi 1,2 V, a elektrolitem jest wodorotlenek potasu (KOH). Dzięki temu, że baterie niklowo-kadmowe mają dużą gęstość energii (w stosunku do masy) oraz niski współczynnik samoładowania, ich żywotność jest znacznie wydłużona. Wady takiego rozwiązania to efekt pamięciowy oraz fakt, iż kadm jest substancją szkodliwą dla środowiska. Mimo to akumulatory te znajdują duże zastosowanie w urządzeniach takich jak telefony komórkowe, kamery wideo, aparaty fotograficzne oraz elektronarzędzia.

Akumulatory ołowiowo-kwasowe (SLA)

Ostatni typ baterii, to akumulator ołowiowo-kwasowy. Elektrody tego ogniwa tworzą płyty ołowiowe, a rolę elektrolitu pełni kwas siarkowy. Wyróżniamy bezobsługowe akumulatory ołowiowo-kwasowe oraz akumulatory VRLA (Valve Regulated Lead-Acid), których praca jest regulowana specjalnymi zaworami. Napięcie tego typu baterii wynosi 2 V, są one stosowane powszechnie w takich urządzeniach elektronicznych jak systemy alarmowe, a także oświetlenie i zasilacze awaryjne.

Joomla SEF URLs by Artio