Ogniwa 18650 - wszystko co trzeba wiedzieć

Ogniwa 18650 są akumulatorami cylindrycznymi, których nazwa pochodzi od ich wymiarów. Pierwszą firmą, która użyła zasilaczy, była SONY, a z biegiem czasu stały się one coraz powszechniejsze. Opowiemy Ci o wszystkim, o czym warto wiedzieć na temat tych akumulatorów!

Budowa i działanie

Obecnie na rynku jest wiele odmian ogniw 18650. Stosuje się je powszednio np. w latarkach, jak jednak działa taka bateria? Zacznijmy od początku, a mianowicie od budowy. Zgodnie z tym, co pisaliśmy na początku, ogniwo 18650 bierze swoją nazwę od swojej konstrukcji. 18 to średnica baterii, natomiast 65.0 stanowi jej długość. Oczywiście wymiary te mogą ulegać zmianie.

Teraz nieco o działaniu. Żeby bateria mogła być źródłem energii, musi zachodzić ruch dodatnich jonów litu między anodą i katodą w przewodzącym elektrolicie. To z kolei ściśle wiąże się z przemianami chemicznymi. Sprawa z ich budową oraz działaniem komplikuje się, gdy ogniwa mają mieć możliwość ładowania. Wszystko przez wysoką aktywność chemiczną litu, który może spowodować pożar, jeżeli się przeładuje lub dojdzie do rozszczelnienia.  

Na polskim rynku dostępne są 4 rodzaje ogniw wtórnych. Należą do nich akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion), niklowo-wodorkowe (NiMH), niklowo-kadmowe (NiCd) oraz akumulatory ołowiowo-kwasowe (SLA). Ogniwa litowo-jonowe to popularne baterie wykorzystywane w wielu popularnych urządzeniach elektronicznych. Tego typu akumulatory można je znaleźć w telefonach komórkowych, przenośnych komputerach, narzędziach i pojazdach elektronicznych. Specyficznym rodzajem ogniw litowo-jonowych są ogniwa 18650. Co to takiego? 

Co oznacza nazwa 18650?

W przypadku ogniw litowo-jonowych nazwa 18650 oznacza wymiary ogniwa. Dwie pierwsze cyfry odnoszą się do średnicy baterii, natomiast trzy ostatnie do jego długość. Oba parametry wyrażane są w milimetrach, tak więc 18650 oznacza, że mamy do czynienia z ogniwem o średnicy długości 18 mm oraz o długości baterii równej 65,0 mm.

Ogniwa 18650, praktyczne informacje

Przejdźmy więc do praktycznych informacji, które są najważniejsze dla użytkowników baterii. Ogniwa 18650 charakteryzują się np. tym, że nie posiadają efektu pamięciowego. Oznacza to, że można je ładować w dowolnej chwili. Samorozładowanie też jest ograniczone. Jeśli zapewni się bateriom odpowiednie warunki do przechowywania, mogą leżeć w stanie nienaruszonym przez naprawdę długi czas.

Czas na kilka słów o pojemności. Największa dostępna na rynku do 3600 mAh. Więcej, nie zawsze znaczy jednak lepiej. Te o dużej pojemności idealnie nadadzą się do e-papierosów lub wiertarek, wkrętarek czy szlifierek. Następna sprawa to zabezpieczenia. Dostępne są modele z zabezpieczeniami lub bez lecz zdecydowanie lepiej zdecydować się na te, które je posiadają. Zapobiegają one nadmiernemu rozładowaniu się ogniwa.

Do ogromnych zalet ogniw 18650 należą następujące cechy:

  • brak efektu pamięciowego
  • duża pojemność
  • wygodna obsługa
  • możliwość ładowania w dowolnym momencie
  • niewielki ciężar oraz rozmiar

Jak dbać o ogniwa 18650?

Aby baterie cechowała jak największa żywotność, należy przestrzegać kilku zasad:

  • nigdy nie przeładowuj ogniw
  • nie narażaj ogniw na skrajne temperatury
  • nie dopuszczaj do głębokiego rozładowania ogniw
  • do ładowania ogniw używaj wysoce wyspecjalizowanych, dedykowanych ładowarek Li-Ion

Ładowanie i przechowywanie baterii

Wybór ładowarki to bardzo ważna sprawa, jeżeli zależy Ci na odpowiednim dbaniu o ogniwa. Z pomocą naprawdę dobrej ładowarki możesz przywrócić życie praktycznie każdej baterii. Nim do tego dopuścisz, warto zwrócić uwagę na kilka gestii. Po pierwsze, nie przechowuj baterii w gorącym miejscu, lepiej będzie pozostawiać je w chłodzie. Po drugie, przeładowanie ogniwa doprowadzi do jego szybszego zużycia. W żadnym przypadku nie przerywaj też czasu ładowania, aby nie zaszkodzić baterii.

Ile kosztują ogniwa 18650?

Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Ceny akumulatorów 18650 zaczynają się od kilkunastu złotych, w zależności od ich pojemności i rozmiarów, a także wykorzystywanych rozwiązań technologicznych. Przy zakupie ogniwa należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego pojemność, markę, cenę oraz rodzaj zastosowanych zabezpieczeń. W Polsce najczęściej spotyka się ogniwa marki Panasonic, Sanyo, LG, Sony oraz Samsung, które posiadają już wbudowane zabezpieczenia, nie tylko przed  niekorzystnym działaniem reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie, ale i przed rozładowaniem do zera oraz przeładowaniem baterii.

Joomla SEF URLs by Artio